Андреа Крисанти е преподавател по микробиология в университета в Падуа. Антонио Касоне е бивш директор на отдела по инфекциозни болести в Италианския здравен институт. Ето какво разказват двамата за случайния експеримент, който СПИРА ЗАРАЗАТА, пише Flashnews.bg.
Вече мина един месец, откакто COVID-19 започна похода си из Италия.
И с над 40 000 заразени страната вече на второ място в света след Китай.
Но в последните две седмици позитивни резултати от експериментално изследване показват пътя, по който трябва да вървим. Започнахме на 6 март заедно с изследователи от универсrтитета в Падуа и Червения кръст.
Тествахме всички жители на Во, град с 3000 души население до Венеция.
Тествахме всички. Включително тези, които нямат симптоми. Това ни позволи да сложим хора в карантина още преди да имат симптоми. Така спряхме разпространението на коронавируса. Всъщност, изтрихме го изцяло за по-малко от 14 дни.
Наясно сме и вярваме, че за градове като Милано този подход е закъснял. Там инфекцията е извън контрол. Но в държави, където има по-малко заразени, може да се действа по този начин. Да се идентифицират и изолират клъстери. Да се слагат заразените под карантина, да се намерят и изолират контактните им. При това без значение дали имат симптоми или не.
Експериментът във Во – по случайност!
До нашия експеримент се стигна случайно. Италианските власти реагираха емоционално на първата смърт – тя беше точно във Во. Целият град бе поставен под карантина и всеки жител – изследван. Тестовете бяха направени от нас в университета в Падуа. Още тогава бяхме наясно, че е това е уникален епидемиологичен случай. Кандидатствахме да направим нова серия от тестове 9 дни по-късно и получихме разрешение.
В първите тестове имаше 89 положителни резултата. Във втория кръг от тестове – 6. Те останаха в изолация. Така спряхме вируса във Во. При това всички позитивни от първите тестове се възстановиха. И нямаше новозаразени.
Направихме интересно откритие: по време на първия случай със симптоми, вече 3% от населението беше заразено. И въпреки това повечето от тях бяха асимптоматични. Така стигнахме до много ценен извод: пандемията може да се спре, ако се тестват всички граждани. Без значение дали имат симптоми или не.
Високият процент смъртност в Италия се дължи на режима на тестване
Природата на тази криза означава, че трябва да имаме ясно структуриран отговор. Това е ключово. И точно масовото тестване може да даде отговор докъде е стигнал вирусът и каква е смъртността от него. В Италия имаме проблем с много високата смъртност – тя стига до почти 8%. Това е осезаемо по-високо отколкото в Китай и се доближава до процентана епидемията от САРС през 2002-2003.
Този висок процент обаче е неточен. След първите няколко дни на първоначалното избухване се тестват само тези с очевидни симптоми – тези, които се нуждаят от медицинска грижа. И само те се броят за заразени.
Решението да се тестват само хората със симптоми е взето от главните италиански експерти. Които следват предписанията на Световната здравна организация. Последствието е, че хора без симптоми се тестват много рядко.
Но асимптоматичните или квазисимптоматичните случаи представляват 70% от всички заразени. И неизвестен, но невъзможен за пропускане процент, който продължава да заразява други хора. Пълно тестване ще ни даде по-ясна картина за това колко души са носители на заразата и колко я предават нататък.
Ако се тестваше така, щяхме да имаме ясна картина на смъртността. Процентът щеше да падне до „по-нормални“ нива. Това се вижда лесно във Венето – там тя е около 2.5-3%. Което пак е високо, но е три пъти по-ниско отколкото в Ломбардия или Емилия-Романя.
Защо е такава разликата при положение, че демографски регионите не се различават особено? Във Венето вирусът бе по-щателно търсен в началото. А програмата за тестване включваше и асимптоматичните случаи. Официалните цифри твърдят, че във Венето са тествани около 8 души на всеки 100. В Ломбардия са тествани наполовина по-малко, в Емилия-Романя – около 66% по-малко.
Нашият модел трудно ще се повтори в голям град.
За съжаление нашият модел трудно ще се повтори в по-голям град. Просто броят хора е невъобразимо по-голям. Но нашите резултати трябва да бъдат взети под внимание от здравните власти по целия свят.
Защото показват, че масовото тестване може да изтрие вируса. Тестване и на хора със симптоми, и на такива без симптоми. Тестване на всичките им социални контакти – включително роднини, приятели и съседи. По този начин можем да спрем вируса преди той да се разпространи масово. И най-важното – преди носителят да го предаде неволно на други хора.
В отсъствието на специфични терапии – няма ваксина или лекарство, карантината, дистанцирането и идентификацията на асимптоматични случаи остават единствените мерки за контрол на епидемията. Трябва да се намерят и изолират клъстери от заразени и да се тестват всички, които са били в контакт с тях. Разумно, макар и със закъснение, тази седмица СЗО препоръча това, което и ние установихме. Тестове, тестове, тестове: това е най-добрата линия на защита!
Източник: The Guardian
Ох идиоти, пак спасихте банките. Един тест за корона струва 250Евро. Теста за грип 7,86 евро. Колкото повече тестват, толкова повече точат касите. Банките ще се напълнят с физически и юридически клиенти за кредити и ще се освободят от наказателните лихви. А политиците ви забраниха демонстрациите по гениален начин.