На 30 декември 1967 в България е издаден Указ на Президиума на Народното събрание за въвеждане на петдневна работна седмица с 8 часов роботен ден, което приключва с Постановление на Министерския съвет и Централният съвет на Българските професионални съюзи от 13 март 1973 г. и през 1974 г. е факт за всички работещи в цялата страна.
Това е бил подаръкът от властта към народа преди половин век. А, днешната власт какво ви подарява ?
До началото на осемдесетте години се учеше и работеше и в събота.След това се намали работното време до обяд в събота, докато постепенно отпадна и това.
Я стига тъпотии!!!Първо,след 1974 год.всички минаха на петдневна работна седмица.Второ,когато преди се работеше в събота,то беше до обяд.
Това в събота до обяд го има и сега, типични склададжийски истори.
Това е най-долната пропаганда, с която са ни обработвали 45 години! Петдневна работна седмица и осемчасов работен ден са въведени в почти всички държави по света, независимо дали са комунистически или капиталистически. Във ФРГ например са въведени в отделни браншове още през 50-те години, доста преди нас. В заводите на форд са дали такива привилегии още към 1920 г.!
Нашите измамници обаче за ни набивали в главите (и продължават да ни набиват), че ако нямало комунизъм в Бг нямао да има петдневна работна седмица и пр.! Това няма нищо общо с комунизма, просто продуктивността на работниците по света е нарастнала значително и или е трябвало да уволняват ненужната работна ръка или да въведат намалено работно време! И за много други неща така ни/ви лъжат!
Аз завърших 1990 г. До последно учитхме и в събота. Още си пазя бележниците за доказателство на тези, които са забравили въпреки, че са по големи от мен.
Защо лъжете ?
Завършила съм гимназия през 1975 г.
Поне 5 г. не сме учили в събота .
Като студентка – никога в събота . Всички си пътувахме още в петък примечер за родните места .
Не лъжете !!!!
Какво си учила ,че и събота си била на училище.Аз завърших 83 и събота не съм учил.
Петдневната работна седмица се въвеждаше бавно и поетапно. Например, гимназия съм завършила през 1985, до последно учехме и в събота. След това в университета също се опитваха да слагат предмети в събота, може би към последните две години окончателно се преустанови.
Завърших гимназия през далечната 1976 г. Учихме в събота до обяд. Родителите ми също работеха в събота до обяд.После двете години в казармата офицерите също работега в събота до обяд. От 1978 г започнах да уча като студент и тогава вече учебната седмица беше 5-дневна.
Пропускате нещо за което ще ви припомня. Дълго време след въвеждане на петдневна работна седмица, се работеше по осем часа и половина. Така работната седмица от 46 часа спадна на 42,5 часа. Не помня кога се премина на 40 часа работна седмица.
То си пише „роботен ден“ 🙂 Хахаха. Аз не съм учил в събота, освен когато се „отучваше“ заради празници, става дума за 80-те. Но някои училища май учеха… реално погледнато повечето ученици от онова време хич не учеха, камо ли в събота…
Точно
На различните работни места или училища по различно време се въведе 5-дневна седмица. Аз в средата на 70-те в гимназията бях твърдо на 5-дневна, но пък всеки ден по 6-7 часа, а май през седмица имахме и един ден с 8 часа! После в университета в първи курс имахме по 2-3 часа в събота сутрин, някой от по-неотговорните предмети. Тогава преподавателите с голям кеф пускаха присъствен списък и така можеше да се стигне до незаверка на семестъра заради отсъствия. Вече от втори курс минахме на 5-дневна.
Като почнах после бачкане вече си бяхме на 5-дневна.
Ето тук едно изказване в парламента от 1977 г. от което става ясно, че в България значителна част от икономиката е преминала на петдневна работна седмица едва към 1976 г.:
https://kiselec1.blogspot.com/2019/08/25-13-1977.html
„Пенчо Кубадински: … Изтеклата година беше фактически първата, през която нашата страна, основната част от трудещите се преминаха на петдневна работна седмица. (В отделни сектори е въведена по -рано.) Това е голямо завоевание, едно от големите завоевания в областта на социалната политика на партията. Пет дни работа вместо шест, два дни почивка вместо един – това всеки трудещ се у нас по достойнство оценява. “
И това с десетилетия след западните страни! Както стана ясно по-горе във ФРГ има отелни браншове още от 50-те години, а при нас първия указ е едва 1967 г., но още доста време за повечето хора работната седмица си е останала шестдневна.
Хитлер въвежда петдневна работна седмица още през 1934 година.
Защо лъжите хората?
За какъв подарък говорите,пишете декември1967 излиза указа чак март 1973 излиза постановлението за въвеждане през1974 да влезе в сила но- ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО в някои предприятия и заводи и като се види резултата тогава бавно и по етапно да се въведе в цялата страна това сигурно умишлено сигурно го спестявате чак до към началото на 80 години се въвежда в цялата страна,както писаха по горе в загниващия капитализъм е съществувала още през 50 години.